8 dôvodov, prečo nakupovať v antikvariáte a jeden proti

Prečo nakupovať knihy v antikvariáte ? 

1, Nižšia cena

Knihy z druhej ruky sú vo všeobecnosti lacnejšie ako nové knihy, čo z nich robí cenovo dostupnú možnosť pre milovníkov kníh. Najvášnivejší milovníci knižiek to určite poznajú, že časté nakupovanie kníh sa dokáže zaryť hlboko do peňaženky.

2, Vzácne a vypredané knihy

V antikvariátoch môžete nájsť vzácne alebo vypredané knihy, ktoré sú nedostupné v kníhkupectvách.

3, Podpora malých podnikateľov

Nákupom kníh z druhej ruky v lokálnych antikvariátoch môžete podporiť malé podniky vo vašej komunite. No i väčšie siete antikvariátov sú často rodinné podniky. Nebojte sa podporiť aj ich. 🙂 

4, Recyklujete !

Nákup kníh z druhej ruky je ekologický spôsob, ako znížiť množstvo odpadu spojeného s výrobou nových kníh, ale aj redukujete vzniknutý odpad, kedže knižky nie vždy skončia v recyklácií. 

5, Objavujete !

V antikvariátoch nájdete už dávno zabudnutých autorov a tituly, ktorým sa rozhodne oplatí dať šancu !

V kníhkupectve sa ľahko necháme opantať poličkou s bestsellermi, no v antikvariátoch toto neexistuje. Každú knihu zvykne mať antikvariát po jednom kuse.

Preto je práve ten Váš kúsok špeciálny.

6, Jedinečnosť

Kúpa knihy z druhej ruky môže urobiť zážitok z čítania jedinečnejším a osobnejším, pretože ju predtým mohol vlastniť a milovať niekto iný.

7, Forma investície

V antikvariátoch dokážete nájsť knihy, ktoré sú vyhľadávanou komoditou u zberateľov. Ide o prvé vydania vyhľadávaných titulov, chybotlače, bibliografie, podpísané vydania a pod. 

8, Budovanie úcty k veciam a hodnotám

Poznáme to. Doba je rýchla a sme zvyknutí, že vec použijeme a vyhodíme. Nakupovanie knižiek v antikvariátoch (ale aj celkovo predmetov z druhej ruky) pomáha budovať schopnosť vážiť si veci. Veď je staré známe. Pre jedného odpad, pre druhého poklad.

Prečo nenakupovať knihy v antikvariáte ? 

1, Chcete podporiť autorov, alebo vydavateľa.

S týmto naozaj nepomôžeme… Ak chcete podporiť začínajúceho, ale aj zabehnutého autora, či obľúbeného vydavateľa. Kúpte si knižku novú. Autori a poctiví vydavatelia si to zaslúžia.