10 najkontroverznejších kníh

Knižky zo zoznamu možno nepohnú s moderným človekom (myslíme, že niektoré zo zoznamu aj po rokoch od vydania  donutia sa zamrviť na stoličke pri ich čítaní), treba však poznamenať, že  v dobe ich vydania rozprúdili spoločnosť a to poriadne ! 

———————————————————-
 

1.       1984 

Jedna z najzakazovanejších kníh na svete. Absolútne tabu v komunistických krajinách. Zároveň definitívny klenot svetovej literatúry.

———————————————————-

2.       Sophiina voľba 

Pomocou psychologickej drobnokresby a epickej maľby charakterov i prostredia obnažuje autor otázky viny, kolektívnej zodpovednosti a povahy zla, či už ide o nacizmus alebo o americkú stigmu otrokárskej minulosti.

———————————————————-

3.       Satanské verše 

Za toto dielo bol autor odsúdený ájatolláhom Chomejním na trest smrti. Na podporu tohto trestu sa konali zhromaždenia v Karáčí, Teheráne, Bombaji atď. Rushdie je preto nútený sa za pomoci Scotland Yardu skrývať. Po roku 2016 už svoje skrývanie mierne polavil. 

———————————————————-

4.       Kto chytá v žite

K tomuto Salingerovmu dielu sa hneď po jeho vydaní prihlásilo množstvo mladých čitateľov, ktorí v ňom videli predovšetkým dokument generačnej kritiky mladých proti starým a jeho stále nové vydania potvrdzujú, že je aktuálny dodnes.

———————————————————-

5.       Pod skleneným zvonom

Dospievajúca rozprávačka Esther vstupuje do „veľkého sveta“, ktorý jej ale zostáva cudzí a prinúti ju až k rozhodnutiu odísť zo života, realizovanom v sérii nevydarených pokusov.

———————————————————-

6.       Lolita

Výstredná románová spoveď štyridsiatnika Humberta Humberta o jeho zničujúcej erotickej posadnutosti kúzlom „nymfičky“ Dolores Hazeovej vzbudila krátko po svojom vzniku búrku odporu. 

———————————————————-

7.       Obratník raka

Klasický román modernej americkej literatúry vypovedá otvorene o ľudskej sexualite a je zároveň pokusom o syntetický obraz sveta nazeraného bez príkras a napriek tomu poeticky.

———————————————————-

8.       Da Vinciho kód

Táto kniha svojho času nenechala chladných predstaviteľov katolíckej cirkvi. Tí považujú ústrednú myšlienku knižky za poborujúcu.

———————————————————-

9.       120 dní Sodomie

Táto kniha predstavuje vlastne prvý, hoci nedokončený pokus o ucelenú sexuologickú štúdiu človeka. Sade sa snaží postihnúť a charakterizovať najdôležitejšie sexuálne úchylky.

———————————————————-

10.   Kvety zla

Kvety zla boli vo svojej dobe škandalóznym dielom, ktoré kvôli často nemravnému a pohoršujúcemu obsahu dostalo svojho autora až pred súd. Baudelaire tu vyjadruje svoje sklamanie zo sveta rozohrávaním temných tónov ľudskej duše a odhaľovaním vecí, od ktorých sa ľudia radšej odvracajú.

———————————————————-

Poď sa pozrieť na knižky, ktoré máme skladom.

Chceš predať knižky ?